valleychip's Profile

Title Last Reply

Trader Joe's Yay/Nay Thread - September 2013 [old]

It was the one in the refrigerated tub. I don't know, I guess I was expecting more of a basil flavor but it was just not there for me.

Sep 27, 2013
valleychip in Chains

Too immature to be a Chowhound?

Please try Durian!!! the one I tried didn't smell that bad but maybe that was because it was in the fridge before I ate it. Some people love or hate the smell, I actually like it. When I tried it the fruit tasted like what I imagine a cashew nut pudding would taste like. A very nutty creamy fatty flavor. Also I think I read somewhere that there are different types of durian. The one I had the flesh had a creamy white to off white/light yellow color.

Sep 11, 2013
valleychip in General Topics

Your flaws as a cook. Here are mine.

My number 1 flaw as a cook is laziness. I will not give enough time for a second rise for bread. I will sauté for 1-2 minutes instead of the 5-8 recommended in the recipe & the rest of the dish suffers as a result.

I have the opposite problem of Alliegator. I will buy too little variety & try to waste as little as possible to a fault sometimes. I will boil peas, corn, or pasta, drain the cooking liquid into a cup & drink that as a hot beverage(mmm vitamins : ). Because I am cooking for myself I will make the same thing over & over again because I don't feel like trying something new. I will make a pound of beans on Monday & eat it through the week because I do not want to cook anything else. A couple weeks ago I made a cheese omelet with a side of rice & ate that for dinner 2 weeks straight.

Sep 11, 2013
valleychip in Home Cooking

Trader Joe's Yay/Nay Thread - September 2013 [old]

Nay
cheddar & horseradish chips. Flavor balance is out of whack, too little cheese & too much horseradish for me.

genova pesto. This was bland to me.

shortbread with chocolate topping. This was underwhelming, cookie was ok with a crunchy buttery flavor but the chocolate topping just tasted like palm oil with a watered down hint of chocolate.

Sep 10, 2013
valleychip in Chains

What are you baking these days? August 2013 edition! [through August 31, 2013]

I made this a couple of times. It's called boiled raisin cake http://allrecipes.com/recipe/boiled-r...

This is the way I make it. I halve the recipe then sub whole wheat for the white flour & bake in a deep dish Pyrex pie pan. Also, when you halve the recipe it comes out to 1 cup of sugar but that was too sweet for me so I put in 1/2 cup of sugar instead. With these changes it tastes more like a lightly sweetened bread than a super sweet cake. Go's great with tea or coffee. If you want to learn more about it I think it is also called depression cake or war cake because it does not use dairy or eggs which were rationed at that time & it is inexpensive to make.

Aug 13, 2013
valleychip in Home Cooking

Most useless cooking instruction

Haha, this discussion reminds me of Brian Regans's pop tart joke. If you want to watch it's here http://www.youtube.com/watch?v=l8kTho...

Aug 06, 2013
valleychip in Home Cooking

Trader Joe's Yay/Nay Thread - June 2013 [OLD]

Nay: Trader Joe's Vanilla Coconut Milk(in the fridge section). This tasted like vanilla water to me. way too watered down for my taste.

Jun 25, 2013
valleychip in Chains

Trader Joe's Yay/Nay Thread - April 2013 [OLD]

Heres all the info on the package:

Aged a minimum of 8 months. Made with raw sheep's milk. Product of Italy. $6.49/lb. This is the one that they sell in whole form, not the pre grated tub. Darn good price if you ask me!

Apr 10, 2013
valleychip in Chains

Trader Joe's Yay/Nay Thread - April 2013 [OLD]

Yay: Ode to the Classic Potato Chip. Tastes like Lay's to me. For $1.99 it's a good price.

Trader Joe's brand Pecorino Romano cheese. Has a sharp salty nutty flavor perfect for grating on pasta or egg's or anything except maybe chocolate.

Apr 10, 2013
valleychip in Chains

What's for dinner #208 -- first days of....sprummer? [OLD]

spaghetti with olive oil topped with grated pecorino romano & spinach with sweet chili sauce.

Apr 10, 2013
valleychip in Home Cooking
2

Funny vegan/vegetarian videos

Funny video's ive found, check them out. If you know of any more funny vegan/vegetarian videos please feel free to post them here.

Stand up comedy:

Jim Gaffigan on vegetarianism
http://www.youtube.com/watch?v=DV4Jl0Q-beE

Patrice O'Neal On Killing Animals For Food
http://www.youtube.com/watch?v=bl2spYi2AuQ

Kathleen Madigan - VEGETARIANS
http://www.youtube.com/watch?v=aqYk3KNliSA

Louis CK's Justification For Meat Consumption
http://www.youtube.com/watch?v=r3c0THQbdDE

$h!t Vegans say

http://www.youtube.com/watch?v=OmWFnd-p0Lw

& http://www.youtube.com/watch?v=1t1VsEuHTt0

& http://www.youtube.com/watch?v=B4U3bi...

Mar 11, 2013
valleychip in Vegetarian & Vegan
1

i know you're not supposed to ________, but i do it any way.

Ahh that's the myth smashers episode. It's here at http://www.youtube.com/watch?v=inM2MJ...
go to the 8:14 mark.

Mar 11, 2013
valleychip in General Topics

What cookbooks have you bought recently, or are you lusting after? March 2013 edition! [old]

Jim Lahey's "My Bread: The Revolutionary No-Work, No-Knead Method"

Mar 11, 2013
valleychip in Home Cooking

Trader Joe's Yay/Nay Thread - March 2013 [OLD]

Yay:
roasted & salted sunflower seeds $1.99 a lb!
great flavor & not greasy

Organic dark chocolate bars 3.5oz $1.99
I think its 72%, intense chocolate flavor & not too sweet. I like to melt these down & coat the organic banana's they sell for frozen chocolate banana popsicles.

Nay: Strawberry preserves with the white label.
I looked on the ingredient list & it had corn syrup in it! I thought tj's did not put that stuff in any of their products, but I guess I was wrong. has anyone else seen corn syrup on any other products?

Mar 11, 2013
valleychip in Chains

Best/worst deals at Whole Foods?

What do you think are the best/worst deals at Whole foods? I pick & choose what I think are the best deals at whole foods & then buy the majority of my groceries at Trader Joe's.

Best:
365 Organic coconut milk can $1.49
365 Organic whole wheat flour 5lb $4.99
Nutritional Yeast bulk 8.99 a lb
365 Organic whole wheat pasta various shapes $1.39 1lb
All bulk spices curry, onion, oregano etc.
sea salt bulk .59c a lb
365 organic extra firm tofu $1.49 a package
Organic sugar 5.99 4lb
various bulk beans

Worst:
All fruits/veggies(very overpriced)

Feb 05, 2013
valleychip in Chains

instant yeast

My local Smart & Final has both types of yeast for sale. Saf instant 1# for $3.59 & Red Star active dry 2# for 4.19. Your Smart & final might be different so I would call just to make sure it is in stock.

Feb 02, 2013
valleychip in San Francisco Bay Area

Bulk instant yeast

My local Smart & Final had both types of yeast for sale. Saf instant 1# for $3.59 & Red Star active dry 2# for 4.19. Your Smart & final might be different so I would call just to make sure it is in stock.

Feb 02, 2013
valleychip in San Francisco Bay Area