c

cynthiatt's Profile

Title Last Reply

Chocolate Mousse

What do you have against gelatin? I recently had the tofu "cheesecake" at Morimoto (restaurant by Iron Chef and former Nobu executive chef). It was one of the best desserts I've had and it was made with gelatin (I had the waiter ask the chef since I also bake and wanted to try to replicate it).

Jun 01, 2010
cynthiatt in Home Cooking

$100 weekly grocery allowance for two, what are some options for dinner?

The average American spends about $7 per day on food which is pretty much their budget. I live in Manhattan and spend considerably less ($40-$60 per week) and eat fresh fruits and vegetables (often organic), and can afford non-essential items raspberries, asparagus, hormone-free dairy and cranberry juice (the most expensive juice to buy retail according to the USDA).

May 13, 2010
cynthiatt in General Topics

Eating well, while being poor.

Even if meat is inexpensive by the time it reaches you (look at the Brazilian rain forest to see why McDonald's meat is so inexpensive) , it uses a lot more resources than an equivalent amount of plant protein.

I think a vegetarian diet is more responsible.

May 13, 2010
cynthiatt in General Topics

Eating well, while being poor.

I just started cooking dry beans instead of buying canned.

"Bulk" can mean both unpackaged or in large quantity (so in your case you bought things undivided into separate parts - I'm assuming from a bin). I certainly encourage people who are on limited food budgets to buy 50 pound bags of rice (unless you only eat brown rice, and I haven't seen 50 pound bags of brown rice).

May 13, 2010
cynthiatt in General Topics

Eating well, while being poor.

A few people have mentioned "luxury items" like white truffle oil, so as a foodie with limited funds, I wanted to post and say that since truffle oil is used very sparingly, it's not that expensive. I used about a tablespoon in a Mac and Cheese I made recently (with high-end cheddar) that served four. The entire cost was less than the price of one boxed-pasta-with-marinara entree at a neighborhood Italian restaurant (I live in Manhattan).

I'm doing the Food Stamp Challenge now and just made 12 ounces of hummus for $2.87 with the same white truffle oil, purchased from Dean & Deluca. (My favorite store brand Sabra is $5 for 10 ounces).

The average person's food cost is about $7 per day, which as many people have pointed out, can be done without much conscious effort and often includes fresh fruits and vegetables, organic eggs and dairy, artisan breads, and in my case, truffle oil and some fancy cheeses.

May 13, 2010
cynthiatt in General Topics