s

sandyinmd's Profile

Title Last Reply

How much do you spend on groceries each month?

Got it. Thanks kev.

Mar 21, 2015
sandyinmd in General Topics

How much do you spend on groceries each month?

What is QE?

Mar 20, 2015
sandyinmd in General Topics

I eat it my way

Yup, major fiber. It doesn't seem to bother his stomach at all. I could never.

Feb 17, 2015
sandyinmd in General Topics

Only in America...

Well, at least we know it was "real chicken".

I eat it my way

My husband eats the whole roasted peanut, shell included.

When I eat a chicken soup of any type, noodle, rice, or vegetable, I must have a peanut butter sandwich to accompany it. No jelly.

Feb 10, 2015
sandyinmd in General Topics

Am I the only adult in America who doesn't like coffee?

I've never had a cup. I've tasted it several ways. Do not like. Sometimes I wish I did. I could use the caffeine rush.

Jan 13, 2015
sandyinmd in General Topics

Stuck at Claim Jumper for Thanksgiving - Please Advise

Same here. I am "hosting" a veteran naval pilot, who due to his injuries in the Korean War, cannot get into my house of steps. There are about 10 of us, and we are going to Golden Corral. Not thrilled about that, but I am so thrilled that he and my dad, who is blind, will be with us this year.

Do you prefer French Fries with Mayo instead of Ketchup?

I like salsa or a horseradish based dip. I can eat catsup but as I get older it seems too sweet. I have had a spicy catsup too, but still like salsa better. Weird, I know.

Apr 04, 2014
sandyinmd in General Topics

Beach town with best food?

Loooove Treasure Island. Lucky you!

Feb 03, 2014
sandyinmd in Florida

THE single best thing to eat

A perfect eggroll; or lumpia.

Dec 12, 2013
sandyinmd in General Topics

Baked Goods as Gifts For Teachers, Etc.

Wow. Attempted murder is huge turn off. Turpentine in the coffee?

Dec 12, 2013
sandyinmd in General Topics

Restaurant.com

I just used one a couple of weeks ago. It was great. Be aware that you can only use one cert at a time, and there is a minimum purchase. To use a $25 cert you had to purchase at least $35 worth of food. I paid $ for the cert, so for $11 we got $35 worth of food. Hope this helps!

Oct 03, 2009
sandyinmd in Not About Food